مصادره آثار باستانی ایران در دیوان عالی آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد

[ad_1]

دادگاه عالی آمریکا مصادره اشیاء و آثار باستانی ایران در موزه های این کشور را، به عنوان غرامت برای افرادی که مدعی هستند جز بازماندگان حادثه تروریستی سال 1997به حساب می آیند، مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش شما نیوز:  به نقل از آسوشیتدپرس، دادگاه عالی آمریکا در پی درخواست شاکیان این پرونده قصد دارد که درخصوص آثار باستانی ایران که در موزه طبیعی فیلد و دانشگاه شیکاگو نگهداری می شود، تصمیم گیری کند. شاکیان از دادگاه خواسته اند تا آثار مربوطه به نفع آن ها مصادره شود. میزان غرامتی که دادگاه برای پرداخت به شاکیان و قربانیان درنظر گفته 71 میلیون و 500 هزار دلار است. 
به گزارش این خبرگزاری، دادگاه عالی آمریکا قصد دارد حکم دادگاه پایین دستی مبنی بر اینکه قربانیان یک بمب گذاری در بیت المقدس نمی توانند مجموع آثار تاریخی ایران را در موزه تاریخ طبیعی شیکاگو و دانشگاه شیکاگو مصادره کنند، تصمیم گیری کند. 
این افراد که مدعی قربانی شدن در این حادثه هستند، مدعی شده اند که ایران آموزش و حمایت لازم را از حماس در جهت انجام این حمله به عهده داشته است. 
دادگاه استیناف حوزه هفتم ایالات متحده آمریکا پیش از این، حکم خود را مبنی بر اینکه ایران مالکیت بعضی از این اشیاء را ندارد و نیز بعضی دیگر از این اشیاء تحت قانون آمریکا مصون و محفوظ هستند، صادر کرده بود. 
این آثار باستانی شامل هزاران لوح ایرانی که جزء مجموعه پرسپولیس (تخت جمشید) شناخته می شوند و بیش از 2 هزار سال قدمت دارند، می شود. 
این اشیاء تحت مالکیت ایران بوده ولی از سال 1937 میلادی برای تحقیق ، فهرست بندی و ترجمه به دانشگاه شیکاگو به امانت سپرده شده است. 
پس از کشمکش هایی که بین دادگاه بدوی درخصوص مصادره این اموال و امتناع موزه برای تحویل آن به عنوان غرامت انجام گرفت، قرار است دادگاه عالی آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی کار خود را برای مروری بر این پرونده و صدور رای نهایی آغاز کند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *