نکات مراقبتی برای نوزادان ۴ تا ۸ ماهه

[ad_1]

نکات مراقبتی برای نوزادان ۴ تا ۸ ماهه نوزادان در هر سنی که باشند نیازمند مراقبت هاي ویژه اي میباشند تا در سن رشد و نمو به برترین نحو توسط والدین از آنان مراقبت گردد.در این مطلب از سلسله مقالات تمرین هایي برای زندگی بهتر به پیشنهاد هایي برای سنین چهار تا هشت ماه میپردازیم. کودک در این سن یاد گرفته هست از صدایش بهره گیری […]مجله اینترنتی ایران استایلنکات مراقبتی برای نوزادان ۴ تا ۸ ماهه

نوزادان در هر سنی که باشند نیازمند مراقبت هاي ویژه اي میباشند تا در سن رشد و نمو به برترین نحو توسط والدین از آنان مراقبت گردد.در این مطلب از سلسله مقالات تمرین هایي برای زندگی بهتر به پیشنهاد هایي برای سنین چهار تا هشت ماه میپردازیم. کودک در این سن یاد گرفته هست از صدایش بهره گیری کند و غان و غون کردن را آغاز میکند. او نامش را میداند و برای نشان دادن شادی اش از صدایش بهره گیری می‌کند.

 

تمرین هاي کلی
ماساژ کودک بعد از حمام یکی از دلپذیر ترین رفتار ها برای او می باشد. اینکار را همراه با روغن مخصوص و صحبت کردن با او انجام دهید. وقتی دقت کودکتان به صدای جلب شد به او کمک کنید تا منبع صدا را تشخیص دهد. مثلا بپرسید :صدای خودرو بابا رو شنیدی؟

 

لمس صدا را در حدود ۵ ماهگی آغاز کنید. این روش بدین معنی ست که هنگامی که کودک شروع به امتحان صدایش می‌کند شما صداهایی مثل ب، م، د، آه، آی و از این قبیل خواهید شنید. این صدا ها را شما تقلید نمایید و اجازه دهید انگشت کودک روی لب شما قرار گیردو لرزش آن را احساس کند.

 

تماس صوتی را هرگز فراموش نکنید. به عبارت دیگر وقتی برای رسیدگی به کاری از او دور می‌شوید با او سخن بگویید و وی را مطمئن سازید که هستید. همین طور با نشان دادن تصویر هایي مثل تلفن و اتومبیل و غیره برای او داستان بگویید.

 

حیطه ي حرکات درشت
ملافه اي را در مکانی پهن کنید و کودک را به روی شکمش روی آن بخوابانید. همین طور اسباب بازی هایي در جلوی دیدش قرار دهید و به او رخصت دهید تا خود را به هر شکلی به سمت اسباب بازی ها بکشاند. همین طور میتوانید به او کمک کنید تا به تنهایی بنشیند. گاهی اوقات نیز دستش را بگیرید و کمکش کنید تا سرپا بایستد.

 

در حدود هفت ماهگی کودک از میز و صندلی ها برای ایستادن کمک میگیرد و از اینکار لذت میبرد. وسایل شکستنی و خطر ناک را از روی میز هاي کم ارتفاع بردارید و به جای انها اسباب بازی بگذارید که کودک با رسیدن به انها شاد وتشویق شود.

 

وقتی «حدود شش یا هفت ماهگی» کودک شما آغاز به سینه خیز رفتن می‌کند می‌توانید با بالش و یا پتو موانعی را برایش ایجاد کنید تا از میان آنها برود.

 

حیطه ي حرکات ریز
به کودکتان فرصت دهید تا اسباب بازی هایش را امتحان کند. لذت بخش ترین اسباب بازیها برای او آن هایي میباشند که صدا هاي مختلفی ساخت کنند. همین طور اجازه دهید اسباب بازی هاي بی خطرش را پرتاب کند. بدین منظور ظرفی قرار دهید و توپی را به سمت آن پرتاب کنید.

بعد از شش ماهگی که کودک شروع به خوردن غذاهای گوناگون میکند از برداشتن مواد خوراکی با انگشت شست و سبابه لذت میبرد. اینکار به هماهنگی دست و چشم او کمک می‌کند. اضافه بر این می‌توانید ژله هاي مکعبی درست کنید و آن را روی بشقابی بگذارید تا کودکتان آن را بگیرد.

 

مقداری شیر خشک داخل یک بطری پلاستیکی بریزید و منتظر باشید کودکتان کشف کندکه باید برای رسیدن به شیر خشک آن را کج کند.در زمان حمام فرصت مناسبی برای تمرینات گرفتن، ریختن و چلاندن هست. اسباب بازی هاي حمام را برای او فراهم کنید تا از زمان استحمام لذت بیشتری ببرد.

 

حیطه ي حل مساله
بازی دالی موشه یکی از برترین بازی هاي این حیطه هست. اسباب بازی هاي واکنشی « مثل آن هایي که با نخ هدایت میشوند، یا صدا دارند و یا فنری میباشند» برای او تهیه کنید و فرصت کشف روش بازی را به او بدهید. اسباب بازی هاي صدا دار همین طور می‌توانید در جایی پنهان کنید و صدای آن را دربیاورید و اجازه دهید کودک آن را پیدا کند.

 

قایم باشک با او بازی کنید. بدین نحو که ملافه یا حوله اي را روی فرزندتان بیاندازید و بگویید کودکم کجاست؟ «بهتر هست از نام فرزندتان بهره گیری کنید» و بعد از چند دقیقه مانع را بردارید و بگویید کودکم اینجاست.

 

حیطه ي شخصی اجتماعی
کودکتان در این سن بخش هاي گوناگون بدنش را کشف می نماید. بازی هایي مثل لي لي حوضک و یا دیگر بازی هایي که با انگشتان دست و پا انجام میدهد را با او بازی کنید.

 

کودکتان را تشویق کنید تا غذای سالمی را بردارد و ان را تناول کند. همین طور هنگام تغذیه ي او، قاشق دیگری به او بدهید تا خودش نیز با آن غذا بردارد. در هنگام تغذیه وانمود کنید که به نوبت در حال خوردن غذا هستید. به عبارت دیگر یک قاشق به او دهید و وانمود نمایید قاشق بعدی را خودتان می‌خورید.

 

از والدین دیگری که کودکی همسن فرزند شما دارند دعوت نمایید تا با کودک شما بازی کنند. بر انداز کردن هم دیگر برای کودکان منجر میشود کشفیات جالبی درمورد ي انسان به دست بیاورند.موقعی که در حال جدا شدن از او هستید « حتی برای چند لحظه» با دست با او خداحافظی کنید و برایش توضیح دهید کجا میروید.

 

گردآوری: ایران استایل 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *